ERİK AĞACI: YUNUS EMRE

Ayşe Acar

Yayınevi:İBB Yayınları
Yazar:Ayşe Acar
Barkod:9786057260581
Boyut:16×22
Sayfa Sayısı:248
Cilt Tipi:Ciltli
Kağıt Cinsi:1. Hamur
Basım Yılı:2023

Yeni romanım Yunus Emre – Erik Dalı çıktı! Yunus’un ünlü şiiri “Çıktım erik dalına anda yedim üzümü…” şiirini roman yaptım..Yolu açık olsun!

Roman, Yunus Emre’nin “sordum sarı çiçeğe” cümlesi için yazdığım şu girişle başlıyor;

“Koku alamayan arılar uçmayı unutur. Kovanda ölümü beklemek, dışarda güneşi kovalamaktan daha kolaydır. Kanatlarında telaş taşıyan arılar, yanlarına güneşten kopardıkları ışıkları alarak çiçeklere doğru gider. Tüm sabahlar böyle başlar.

Sardunyalardan hemen sonraki uğrak beyaz güllerdir. Sarı çiçeklere ulaşmaya daha vardır. Biraz yoncalarla oyalanmak, çiğdemlerde gezinmek gerekir. Ve sonra bunca telaşın nedeni anlaşılır. Her şeyin sarı olduğu bir yerde arılar elbette kendilerini çiçek zannedebilir; ama o kim olduğunu biliyor.

Sarı dünyada korkusuzca süzülen arı, bir çiçeğin yapraklarına kondu. Önce kendisini sonra çiçeği kokladı. İki koku arasındaki farkı hafızasına alıp çiçeğin tepesindeki polenlere yaklaştı. Tüylü dilini uzatıp sıvıyı emmeye başladı. Sıvı, kanalın tam ortasındayken arı ani bir hareketle antenlerini kaldırdı.

Yutkundu ve onu uyaran şeye doğru döndü. Bir insan canlısı gözlerini dikmiş arıyı seyrediyordu. İşini engelleyen bu canlıyı uzaklaştırmak birkaç saniyesini alacaktı. Arı var gücüyle vızıldayıp havalandı. İnsanın başının üzerinde zikzaklar çizmeye başladı. Bir müddet böyle uçtu, ama beklediği şey olmadı.

Arıdan korkmayan insan, sarı çiçeğin başında duruyor, hatta çiçekle konuşuyordu…