By

VIP Sufilik 235 TL

 

İnsan neden kendi şahsına ait olmayan bir zarafeti, derinliği, bilgeliği, şefkati, dehayı bizzat kendi şahsına aitmiş gibi övünçle sahiplenir?

“Gel ne olursan ol yine gel” ifadesini milyon kere milyon kez söylesek, yazsak, hatta söylerken sema dönsek bize ne faydası olur bu sözün? Deha, bilgelik ve zarafet bizde karakter olarak mevcut değilken neden sahici olmayı değil de yalancı olmayı bu kadar arzu ederiz?

Kendi gerçekliğimizden ne kadar çok kendimizi kaçırabilirsek kendimize o kadar tahammül edebiliyoruz sanırım. Bilge olmadığımız halde bilgelerin sözünü dilimizden düşürmemek, deha olmadığımız halde dehaları anladığımızı sanmak, emin olmadığımız halde iman etmek, zarif olmadığımız halde zarafetten dem vurmak bizi yalnızca kendimize tahammül edebilmek için oyalayan oyunlardan ibaret. Çocuksu bir durum…

Tablonun başka bir yanı var;

Şeb-i Arus; manevi kavuşmayı simgeleyen “düğün gecesi” anlamına gelen bir ifade.  Mevlana’nın vefatı, yani vefalı olup, sözünde durup “Sevgili” ile kavuşmasına Sufiler, Mevleviler “Şeb-i Arus” diyor.

Aşk’a düşüp sema dönen Mevlana, aşk’a düşmeden sema dönen biz.  Sevgilisine kavuşan Mevlana, düğün gecesi deyip kutlama yapan biz. Nereden bakılsa tuhaf.

Öyle bir döneme gelindi ki bu tuhaflık dahi artık masum kalıyor. Zaten layık olmadığımız için içi boş bir övünç olan “Türkiye ve Sufizm” başlıklı konu, Allah’ı dilinden düşürmeyen AKP hükümeti döneminde hepten “Türkiye ve Sufizm Ticareti” başlığına dönüştü.

Ticaretin duyurusu şöyle yapıldı: “Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vuslat gecesi, üçüncü kez T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla aşkın başkenti İstanbul’da gerçekleşecek. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vuslat gecesi, Şeb-i Arus, 13 Aralık’ta İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleşecek. Sahne alacak sanatçılar şunlar…”

Bilet fiyatları:

Saha İçi VIP – 235.00 TL

Tribün VIP Alt – 125.00 TL

Tribün VIP Üst – 95.00 TL

1. Kategori – 65.00 TL

2. Kategori – 45.00 TL

3. Kategori – 30.00 TL

Vuslatı yaşayan Mevlana,  vuslatı “Saha İçi VIP” deyip (muhtemelen saha içi vip vuslata daha yakın bir yer olduğu için daha pahalı) 235 TL’ye bilet bastırıp satılmasına katkı sağlayan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi. (“Organizasyon” masraflarının bir bölümünü sahne alan sanatçı ve semazenlere verilecek para oluşturuyor.)  Nereden bakılsa ahlâksızca.

nn

19. yy. filozoflarından D. Jenithsch insanlığın tarihte ilerlemesini şu aşamalara göre sıralar:

1. Aşama: Hayvani insanlık

2. Aşama: Akıl tohumunun yeşermeye başladığı çağ

3. Aşama: Hayvanilikten arınma

4. Aşama: Üst arınma (uygarlaşma)

5.  ve son Aşama: Ahlâk kazanma

İnsanlığın ilerlemesi tarihsel olarak düz bir çizgi izlemez her coğrafyada. Yani 2014 yılı 1800 yılına göre ilerlemenin aşama kat ettiği bir yıldır diyemeyiz her zaman. Bazen öyle dönemler olur ki bir coğrafyada binlerce yıllık geri düşüş yaşanır ve coğrafya bataklığa dönüşür.

Ve bekle ki bataklıkta bir nilüfer çiçek açsın da o coğrafyada insanlar affedilsin…