By

AKP – Cemaat İlişkisi: Portatif İman

 

“Lost” kelimesinin Türkçe karşılıklarından birkaçı: kendini kaybetmiş, şaşırmış, yitik…

Previously on Lost (önceki bölüm)

“Beraber yürüdük biz bu yollarda” şarkısının hit olduğu dönemler. O vakitler Başbakan olan Erdoğan Türkçe Olimpiyatları açılış konuşmasını yapıyor. Date: 2012

“Güzel Türkçe’mize kendi seslerini, kendi ahenklerini, kendi renklerini katanlara teşekkür ediyorum. Tüm okul yöneticilerine ve desteği geçenlere teşekkür ediyorum. Elbette en büyük takdiri Türk Okulları’nda görev yapan öğretmenlerimiz hak ediyor.”

Duygulu anlar yaşanıyor. Coşku âdemelmasına (gırtlak çıkıntısı) dayanınca Erdoğan Fethullah Gülen’e sesleniyor:

”Gurbet hasrettir. Hasretin bedeli çok ağırdır, faturası çok ağırdır. Biz, gurbette olup, şu vatan topraklarının hasreti içerisinde olanları aramızda görmek istiyoruz”

Türkçe Olimpiyatlarını ekrandan seyreden bazılarımız yoksul Afrikalı minik çocuklara Türkçe şarkı okutulmasını içine sindiremeyip kendi kendine söyleniyor: “Arkadaş ne acı bir durum. Bu çocuklar niye kendi dillerinde şarkı okumuyor? Niye Türkçe okumak zorundalar? Afrikalı halleri ve dilleriyle sevmek ve alkışlamak çok mu zor? Bu çocukların ayrı devletleri, bayrakları, ayrı tarihleri var. Madem hakiki bir yardım niyetiyle o ülkelerdesin, o zaman hakiki ol!”

Lost:

Ebolanın Afrika’yı kırıp geçirdiği günler. Afrika ve Dünya’nın gündeminde Ebola var. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor. Date: 2014

“Bazı Afrika ülkeleri ile Türkiye arasına sivil toplum örgütü ya da eğitim gönüllüsü maskesiyle çeşitli tehlikeli yapılanmaların nüfuz etmeye çalıştıklarını görüyoruz, bunu da dikkatle izliyoruz.

Faaliyet gösterdikleri hemen her ülkede gizli yapılanma içine giren ve ajanlık faaliyetleri artık daha da somutlaşan bu örgütlere karşı devlet ve hükümet başkanı dostlarımızın daha hassas olacaklarını umuyoruz.

Eğitim ve insani yardım görüntüsü altında Türkiye dâhil olmak üzere faaliyet gösterdikleri her ülkede ciddi tehdit teşkil eden bu örgüt veya örgütlere karşı her türlü bilgi paylaşımına ve ortak mücadeleye hazır olduğumuzu vurgulamak isterim.”

22

İnsan bu tabloyu görünce “beraber yürüdük biz bu yollarda” şarkısını söyleyen her iki tarafa da üzülmeden edemiyor. Cemaat taraftarları 2 yıl öncesine dek kahraman gördükleri kişiye “hain, zalim, ikiyüzlü!” diye veryansın ederken; Akp tabanının da ki durum aynı oranda enteresan.

2 yıl önce:

Kabarık göğüs pozisyonu: “Afrika’da okullar açıyoruz, Türkçe öğretiyoruz, gönüllü öğretmenlerimiz iman ordusu!”

Şimdi:

Sek saf insan kıvamında: “öğretmenler ajan çıktı iyi mi!”

Durum ironi-komik.

İki gruptan birine dâhil olunsa hiç çekinmeden insan kendine şunu sorar:

“2 yıl öncesine kadar dosttuk, bu “yola” iman etmiştik. Diyelim ki dostumuzu seçemedik. Peki, bizde iman neden portatif? Neden bu kadar kolay oluşuyor ve neden bu kadar kolay değişiyor? İmanımızda mı sorun var, bizde mi?”