By

Türk Sosyolojisine Giriş

 

İnsanımıza Dair Temel Bilgiler:

Madde 1: Misafir gelince hemen çay koyuyor.

Madde 2: Evden çıkarken evinin güvenliği için koridorun ışığını açık bırakıyor.

Madde 3: Çoraplarının kirli olup olmadığını ayağındaki çorabı burnuna götürmek suretiyle kontrol ediyor.

Madde 4: Telefonun birinci zili çaldığında telefonun yanında oluyor, açmak için ikinci zilin bitmesini bekliyor.

Madde 5: Ayakta birisini gördüğünde su istiyor.

Madde 6: Misafirlerine kolonya tutarken kolonyayı büyüklerin ellerine, çocukların kafasına döküyor.

Madde 7: Tüp, gaz kaçırıyor mu, kaçırmıyor mu kontrol etmek için kibrit ya da çakmak kullanıyor.

Madde 8: Devlet büyüklerine (cumhurbaşkanı, milletvekili, vali, belediye başkanı vb.) “abi – abla” şeklinde hitap edebiliyor.

Madde 9: Sokakta “yan bakma” mevzusunda kanlı bıçaklı bir kavgaya karıştıktan hemen sonra aynı sokakta adres soran bir şahsı kaybolmasın diye sorduğu adrese kadar götürüyor. 

Madde 10: Konuşma yeteneği olan hayvanlara kelime öğretirken ilk olarak ya kendi ismini ya da yaygın kullanılan bir küfrü öğretmeyi tercih ediyor.

Madde 11: Jetona ip bağlama suretiyle uzun telefon görüşmeleri yapıyor.

Madde 12: Kolay kızıyor, çok küfrediyor. Küfürde – evrensel bir ilke gibi- katı bir kuralı benimsiyor. (Ana-bacı-avrat hariç)

Madde 13: Ölçülebilir sebep-sonuç ilişkisi ile hareket etmediği için ne zaman ne yapacağı her zaman kestirilemiyor, öğretilmiş reflekslerle hareket etmiyor.

turkey

Son Dönem Tablo:

-Dünyanın en pahalı benzinini kullanan Türkiye, planlı programlı, organize edilmiş hiçbir eyleme kitlesel olarak katılmıyor. Çevre duyarlılığı batıya oranla pek, hatta hiç gelişmemiş olan bu toplum Gezi Park’ta ağaçların kesilmesine engel olmak için 4 milyona yakın insanla sokağa çıkıyor ve Dünya’da bir ilki gerçekleştiriyor.

-Gezi Olayları esnasında polisin kullandığı gazla “Biber gazını en çok yiyen ülke” oluyor. Polis şiddetine “Biber gazı oley! Bu gaz bi harika dostum!” şeklinde karşılık veriyor.

– Tapelerin yayınlanması ile ortaya çıkan “dev yolsuzluk” haberlerine Dünya “Türk Hükümeti hukuka aykırı hareket ediyor. Yolsuzluğun boyutlarının uluslararası olduğu ifade ediliyor. Erdoğan ve oğlu arasında geçen konuşma bir skandal!” şeklinde yorum yaparken, yolsuzluğun tüm detaylarını “arkası yarın heyecanı” ile tapelerden titizlikle dinleyip ezberine alan Türk insanı; paraların ayakkabı kutularına konulmasına ve Bilal Erdoğan’ın anlama kapasitesinin düşüklüğüne en az yolsuzluklar kadar sinirleniyor, protestoya eğlence katıyor.

– Twitter’ın kapatılmasına Dünya “ Demokrasi ve özgürlükler Türkiye’de darbe aldı! Türkiye’de Twitter yasaklandı! Türkiye için endişeliyiz.” şeklinde tepki gösterirken, televizyonda şifreli kanalların şifresini televizyonun arkasına çatal batırarak kırabilen Türk insanı depresyona girmiyor, beklemeden Twitter yasağını teknik olarak kırıyor. Yasak öncesi 7 milyon olan Twitter kullanıcı sayısı birkaç saat içinde 10 milyona ulaşıyor ve dakikada 17 bin tweet atılarak bir Dünya rekoru kırılıyor.

Atılan tweetlerin büyük bir oranı Twitter’ın kapatılmasına dönük eğlenceli tweetlerden oluştururken, “Türkiye’de şuan Twitter yasak, fakat Türkiye attığı tweet oranıyla bir rekor kırıyor, bu nasıl olabilir?” sorusuyla Dünya insanını düşünmeye sevk eden Türkiye bu esnada Bilal Erdoğan’ın DNS ayarlarını anlamada güçlük çekip çekmediğine dair capsler yayınlıyor.  

Sibel Deniz Edmonds; Amerika’da “Whistleblower” ünvanlı İran asıllı bir İstihbaratçı. FBI da çalıştıktan sonra orada tanık olduğu usulsüzlükleri ve yanlış işleri ortaya çıkararak “Whistleblower” unvanını elde etmiş biri. Adını tüm Amerika bu göreviyle ilgili ifşaatları ve hazırladığı raporlarla tanıdı. Edmonds zaman zaman verdiği röportajlarla Amerika’da gündem yaratıyor.

“İnsanlar Türkiye’den Twitter üzerinden, sıradan vatandaşlar soruyorlar-Erdoğan hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?- yazdığım makalede bunu yapmaya çalıştım” diyen Edmonds’un sözünü ettiği makalesinde Türkiye ve Erdoğan analizi yaptıktan sonra şöyle diyor:

“Türkiye, Mısır ya da Libya’dan tamamen farklı bir ülkedir, dinamikleri çok çok farklıdır. Öncelikle, Türk insanı gerçekten de farkındalığı yüksek bir kitledir. Aptallar için tasarlanmış iki partili sistem, ABD’de olduğu gibi, Türkiye’de çalışmaz, Türkiye’de çok farklı fraksiyonlar, eğilimler mevcuttur. ABD’de olduğu gibi, yani demokrat ve cumhuriyetçiler arasında bir gel-git oyunu sergileyerek halkla dilediğiniz gibi oynamanız Türkiye’de çalışmaz. Burada bilinç düzeyi son derece yüksek bir halk kitlesinden bahsediyoruz. ABD’den çok farklı bir kitledir bu… Hakları için savaşan bir topluluktur Türkler. Bana soruyorlar bazen, oyunu kime vereceksin diye, ben de “oyumu Türk halkına vereceğim” diyorum, çünkü onlara inanıyorum, onlar kendilerine ne olacağına kendileri karar vereceklerdir.”

ABD’li ve Avrupalı stratejistlerin toplum reflekslerini tam olarak kestiremediği bir coğrafya Türkiye…

Madde 14: Konuya;

“-Yok!

-Hiç mi yok abicim?

 -Yok!

-Bize de mi yok?” şeklinde yeniden giriş yapabiliyor.